Morawiecki przedstawił program inwestycyjny Polskiego Ładu
Polski Ład to rządowy program społeczno-ekonomiczny zaprezentowany w połowie maja. Ład ma pomoc podnieść się gospodarce po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa oraz przyspieszyć proces bogacenia się polskiego społeczeństwa.
Program opiera sie na 5 filarach: plan na zdrowie - 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc prac, mój dom - mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności oraz emerytury bez podatku do 2500 zł.
W poniedziałek w Świdniku podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaprezentował program inwestycyjny Polskiego Ładu.
Morawiecki: Nasza polityka odpowiada na wyzwania
– Nasza nowa polityka gospodarcza odpowiada na główne wyzwania, które nie były w wystarczającym stopniu realizowane w III RP. Czego przede wszystkim potrzebuje polska gospodarka? Potrzebuje inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i budowy dużych projektów – stwierdził premier.
Morawiecki dodał, że zaprezentowane w poniedziałek działania "podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki".
W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: programu inwestycji strategicznych wspierane będą projekty inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie do wybranego projektu.
Środki finansowe będzie można otrzymać w szczególności na: inwestycje komunikacyjne i ciepłownicze, projekty związane z rozwojem usług społecznych (żłobki, przedszkola, domy opieki dla seniorów), wsparcie dla kultury oraz rozwój infrastrukturalny.
– To program, który jest zbudowany wokół głównych osi, osi inwestycji infrastrukturalnych i podnoszących efektywność energetyczną, internetową, infrastrukturalną, ciepłowniczą, wod-kan, inwestycje społeczne jak żłobki i przedszkola – powiedział Morawiecki.
Wyrównywanie szans
Według słów premiera przedstawiony program inwestycyjny ma "zrekompensować wielkie deficyty III RP, deficyty polityki gospodarczej".
– Pamiętamy zresztą, jeden z prominentnych polityków wówczas Unii Wolności mawiał, że najlepszą polityką gospodarczą jest brak polityki gospodarczej. Otóż nie. Najlepszą polityką gospodarczą jest zsynchronizowane działanie na wielu instrumentach, wśród których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości – stwierdził Morawiecki.
Premier zwrócił się także do przedstawicieli władz samorządowych.
– Tu ze Świdnika chcę powiedzieć wszystkim samorządowcom - mówimy tu o programach idących w kolejnych latach w wysokie dziesiątki miliardów złotych. Gdy roczne wydatki inwestycyjne łączne wszystkich samorządów to 50 mld zł. – powiedział.